Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Więcej szczegółów o motoreduktorach kątowych.

Motoreduktor to po prostu zintegrowany układ napędowy złożony głównie z przekładni oraz silnika. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się ich używa? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają czas konstruktorów

Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w wielu zastosowaniach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, wskutek czego zawsze zauważalna jest pewna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne moduły jak sprzęgła bądź hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które można bez trudu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na pracochłonne pomiary oraz testy różnych kompletów części. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do sporych, umiarkowanych bądź niewielkich obciążeń, a także do krótkotrwałego lub długotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię kilkustopniową, pozwala uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku typów silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Brak raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, spedycja lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak atrakcje w parku rozrywki, wertykulatory, linie produkcyjne i schody ruchome. Szerokie zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów spowodowała, iż liczbę realnych zestawów, które dzisiaj mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach czy tysiącach, ale zasadniczo w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]