mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Topaz mistyczny w jubilerstwie

Wspaniały blask i nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna szczycącego się wielkim uznaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na początku możnaby mylnie stwierdzić, że to inny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi dużej temperatury i pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Odcienie topazu mistycznego

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż topaz przybiera purpurowy odcień, niebieski zaś jest skutkiem rozgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre efekty daje wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii czy na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych strojów

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go zatem do wyrobu wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do eleganckich strojów – świetnie wygląda również na co dzień. Ważna jest też mnogość kolorów, dzięki której prościej można dobrać ozdoby do swojego stroju.