Co to jest złoto inwestycyjne i jakie parametry musi spełniać?

Wiele osób nie dostrzega różnicy między złotem a złotem inwestycyjnym. Staje się to powodem licznych wątpliwości. Czy złoty pierścionek to inwestycja kapitału? Czy złote monety mają wartość kolekcjonerską? Sprawdź, co to jest złoto inwestycyjne i jakie parametry musi spełniać.

Wydobywane na świecie złoto trafia do trzech głównych grup odbiorców: branża jubilerska, przemysł i inwestorzy. Metal do tych trzech grup trafia w zupełnie innym celu, dlatego różnią się też jego właściwości. W pierwszym kwartale 2016 roku 57% wydobywanego złota trafiało na cele inwestycyjne, 37% do branży jubilerskiej, a 6% do celów przemysłowych.

Co to jest złoto inwestycyjne?

Termin złoto inwestycyjne został zdefiniowany w ustawie o podatku od towarów i usług. Jest to złoto w postaci sztabek o próbie co najmniej 995, złoto reprezentowane przez papiery wartościowe, a także złote monety, które spełniają następujące kryteria:

 • ich próba wynosi co najmniej 900,
 • zostały wybite po 1800 roku,
 • są lub były pełnoprawnym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,
 • są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Sztabki złota charakteryzują się bardzo wysoką zawartością kruszcu, mają nieograniczony nakład, nie mają nominału, a zawartość złota determinuje ich wartość. Również w przypadku złotych monet inwestycyjnych, ich wartość zależy od zawartości kruszcu. Nazywamy je monetami bulionowymi (od angielskiego słowa bullion, które oznacza sztabki złota lub srebra). Wiele współczesnych monet bulionowych posiada wybity nominał. Poza wyjątkami (np. rok produkcji lub charakterystyczny błąd w wykonaniu), monety bulionowe nie posiadają wartości kolekcjonerskiej.

Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT. Należy je traktować jako walutę, a nie surowiec.

Złoto inwestycyjne – od czego zależy cena?

W przeszłości o kursie złota decydowało kilka banków – Barclays, Scotiabank, HSBC, Deutsche Bank i SocGen. Podczas specjalnych telekonferencji każdy z nich deklarował chęć sprzedaży bądź zakupu określonej ilości sztabek złota i na tej podstawie określano kurs w dany dzień. Od początku XXI wieku ten proces jest o wiele bardziej złożony.

Aktualnie wycena złota opiera się na procesie fixingu, w którym bierze udział kilkanaście podmiotów (w tym aż trzy chińskie banki – Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) i China Construction Bank). Ze względu na silną pozycję giełdy w Londynie, to właśnie tam ustalana jest ostateczna cena. Nad prawidłowym przebiegiem tego procesu czuwa London Bullion Market Association (LBMA).

Cena złota na polskim rynku zależy od dwóch czynników – ceny kruszcu na światowych giełdach (w Polsce opiera się przede wszystkim na giełdzie londyńskiej), a także kursu dolara amerykańskiego do złotówki (ponieważ notowania złota podawane są w dolarach amerykańskich).

Na rynkach kontraktów terminowych złotem i srebrem handluje się 24 godziny na dobę. Najważniejsze światowe giełdy metali szlachetnych to: Londyn, Nowy Jork, Zurych, Singapur i Toronto.

Istotnym wskaźnikiem jest notowanie kursu XAU (cena uncji trojańskiej złota) do XAG (cena uncji trojańskiej srebra). Rynki metali szlachetnych są mocno skorelowane, dlatego przyjmuje się, że jeśli zyskują one na wartości i w danym momencie srebro jest przewartościowane, to kurs złota w najbliższej przyszłości może szybciej rosnąć.

Najwyższa próba złota

Czyste złoto jest dość miękkie, dlatego w wyrobach stosuje się domieszki innych metali, które zwiększają twardość i odporność na uszkodzenia. W celu określenia dokładnej zawartości czystego złota w stopie, wprowadzono pojęcie próby złota. Stosuje się ją zarówno w wyrobach jubilerskich, jak i w złocie inwestycyjnym (monety bulionowe i sztabki). Ilość czystego złota wpływa na wartość danego wyrobu.

Aktualnie próbę złota określa się w 7-stopniowej skali:

 • 0 – próba 999 – 99,9% czystego złota (najwyższa próba).
 • 1 – próba 960 – 96,0% czystego złota.
 • 2 – próba 750 – 75,0% czystego złota.
 • 3 – próba 585 – 58,5% czystego złota.
 • 4 – próba 500 – 50,0% czystego złota.
 • 5 – próba 375 – 37,5% czystego złota.
 • 6 – próba 333 – 33,3% czystego złota.

Do określania ilości złota w stopie używa się też karatów. Jeden karat to 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie. Stop posiadający największą zawartość złota to złoto 24-karatowe (próba 999 lub 999,9). Używanie karatów jest dla klientów stosunkowo niewygodne, dlatego w złocie inwestycyjnym zawsze stosuje się próby wyrażone w promilach. Przelicznik karatowy jest za to stosowany w jubilerstwie.

Na produktach inwestycyjnych, obok próby złota można znaleźć też wagę wyrobu. Z kolei na biżuterii obok próby najczęściej umieszczona jest cecha probiercza.

Złoto inwestycyjne – czy warto inwestować?

Sens zakupu złota inwestycyjnego zależy od zamiarów inwestora, a także od sytuacji panującej na rynku. Złoto często wybierane jest jako forma zabezpieczenia majątku, zabezpieczenie go przed inflacją i jako długoterminowa inwestycja. Na rosnącą cenę złota wpływa m.in. spadek jego podaży, rosnąca inflacja, kryzysy, konflikty zbrojne lub spadek kursu dolara amerykańskiego. W dużym uproszczeniu – wartość złota rośnie wtedy, gdy źle dzieje się na innych rynkach (waluty, akcje). Historia pokazuje, że mimo chwilowych wahań, wartość złota w dłuższym okresie czasu wzrasta.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/co-to-jest-zloto-inwestycyjne-i-jakie-parametry-musi-spelniac/