Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

Szukasz wiadomości o aktualnym kursie funta? Dobrze trafiłeś!

Funt brytyjski, którego poprawną nazwą jest funt szterling, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności pierwotnie do struktur EWG a potem Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie przyjęła euro i utrzymała swoją historyczną walutę.

Wartość funta brytyjskiego po Brexit

Na skutek decyzji o Brexicie, który był procesem trwającym ponad cztery lata, wartość funta względem dolara oraz euro zauważalnie zmalała. Miało to związek między innymi z oznajmieniem przez duże podmioty, w tym te związane z sferą finansów, wycofania się z rynku brytyjskiego, co groziło spadkiem ilości zatrudnianych pracowników, a pośrednio również spadkiem przychodu krajowego brutto. Odpracowywanie gwałtownego spadku kursu funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się bardzo powoli i przy dość znacznych wahaniach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie stała się recesja z 2020 r. wywołana długotrwałym zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa COVID-19. Wypada jednakże odnotować, iż funt szterling to wyjątkowo silny pieniądz, funkcjonujący na Starym Kontynencie już od dziewięciuset lat, który w samym tylko XX w. wyszedł obronną ręką z dużych spadków wywołanych anulowaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. czy z poważnego ataku spekulacyjnego zwanego “Czarną środą” z 1992 r.

Wykresy kursu funta znajdziesz na stronie kantoru internetowego

Funt szterling pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której nadal ochoczo inwestują swoje pieniądze. Jest tak głównie w następstwie tego, iż pomimo opuszczenia przez UK Unii Europejskiej, większość pracujących tam rodaków nie przewiduje powrotu do kraju i nieprzerwanie wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualnym kursem funta interesuje się tym samym ogromna grupa Polaków. Poszukują oni przeważnie przejrzystych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale częstokroć też analiz historycznych sięgających dziesięciu lat wstecz. Takie wykresy można znaleźć między innymi na stronie kantoru online, który aktualizuje kurs w odstępach co kilka sekund. Dane te umożliwiają także doświadczonym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najlepszym kursie.