Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Więcej w temacie e-faktur na https://bit.ly/3z37nyQ.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie osoby prowadzące działalność na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – plusy tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie ustaloną strukturę danych zakodowanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML generalnie mało co mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, natomiast dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument jest absolutnie klarowny. Za sprawą tego, że faktury mają jednolitą strukturę niezależnie od tego których aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to znamienna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w oprogramowaniu księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkowicie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z konieczności przekazywania pliku JPK_FA

Każdy przedsiębiorca od 1 stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż nie zawieruszą faktury (system przechowuje dane o dokumentach przez 10 lat), szybciej odbiorą zwrot VAT i nie muszą przesyłać pliku JPK_FA. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku dochodowego, VAT i akcyzowego. Co ważne, konieczność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]