Kredyt bez historii kredytowej – co trzeba wiedzieć?

Zaciąganie kredytów jest współcześnie ogromnie popularne, nie wszyscy jednak mogą to zrobić. Istnieje duża liczba Polaków, którzy nie mogą wziąć kredytu, a to z powodu nieposiadania zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć taka sytuacja i jak z niej wybrnąć?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto jej nie posiada?

Banki zazwyczaj określają własne zasady, na podstawie których przyznają kredyty lub odmawiają ich udzielenia. Istnieją jednakże ogólne warunki, określające kwestię posiadania bądź nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które spłacają już jakieś kredyty. Na największe trudności powinni przygotować się klienci, którzy nie zaciągnęli dotąd żadnego kredytu. Zaliczają się do nich przede wszystkim studenci i kredytobiorcy, którzy na rynku pracy znajdują się od niedawna i osiągają niskie zarobki bądź są zatrudnieni na tzw. „śmieciówkach”. Z tym, iż kredyt nie zostanie im przyznany, muszą liczyć się także emeryci. Oczywiście kredytu nie otrzymają także osoby, które nie są w stanie wykazać faktu wykonywania przez nie pracy zarobkowej, a także pracujące w innym kraju. Okoliczności te powodują, że teoretycznie niemożliwe jest uzyskanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób zaciąga pożyczki w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ kredyty w takich firmach wiążą się z bardzo wysokimi opłatami i prowizjami.

Kredyty bez zdolności – czy można je otrzymać?

W przypadku braku zdolności kredytowej dobrze będzie skorzystać z usług pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Poradzi on, który bank ma mniej rygorystyczne przepisy i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik doradzi, w jaki sposób zbudować zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo dużo. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, warto więc zakupić coś na raty, a także korzystać z karty kredytowej oraz kredytu odnawialnego w banku, w którym chce się ubiegać o kredyt. Znakomitym pomysłem jest również na przykład zaciągnięcie kredytu nie w pojedynkę, ale wspólnie z drugą osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodziców bądź – w przypadku osób, które i tak planują ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich sprytnych rozwiązań, które doradzić może dobry pośrednik, jest wiele.