Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, iż w zasadzie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji względem Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT – przyśpiesza wykonanie przelewów międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SORBNET, SEPA czy Express Elixir.Na całym świecie wykorzystywane są również rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego kraju.

Co jest zatem najważniejszą zaletą systemu SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT znanych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]