Czy można nauczyć się food pairingu?

Szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących food pairing? Zajrzyj na https://bit.ly/2WypYOC

Choć przywykliśmy do tradycyjnych kombinacji smakowych, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą dań, które pozornie kompletnie do siebie nie pasują, nie może przynieść intrygujących i, co najważniejsze, apetycznych efektów. Uświadamiamy sobie to na każdym kroku. Ogromne oddziaływanie na nasz smak miało ewidentnie możliwość zakupu niedostępnych przedtem w naszym kraju produktów spożywczych i otworzenie się na obce tradycje kulinarne. Dzięki temu chociażby zestawienie egzotycznych sosów owocowych z mięsem nikogo już nie zaskakuje. Osoby, które posmakowały tych niecodziennych fuzjach smakowych chętnie podejmują własne próby i samodzielnie szukają jeszcze bardziej nietuzinkowych kombinacji. Aby te jednakże dały spodziewane efekty, należy najpierw wyposażyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – poznaj nowe smaki

Jeżeli pragniemy, aby nasze kulinarne poszukiwania rzeczywiście okazały się źródłem uniesień i pozwalały ujawnić nowe smakowe doznania, warto postępować zgodnie z kanonami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są tylko wskazówkami, których powinno się przestrzegać, żeby smaki mieszają się w harmonijną, ale nieprzeciętną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tak tytułuje się się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które generalnie uważane są za całkiem od siebie odmienne. Wszystkie reguły food pairingu są jednakże bardzo przeanalizowane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z dziedziny biochemii, dotyczącą głównie proporcji poszczególnych składników w używanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko jedzenia, lecz również napojów (w tym alkoholowych).

Food pairing polega na instynkcie oraz bujnej fantazji

Do uprawiania food pairingu konieczne są instynkt i duża wyobraźnia, niemniej jednak to nie one będą najistotniejsze. Znacznie bardziej jest istotna wiedza z obszaru ilości najrozmaitszych substancji w ingredientach potraw, jak również tego, jak reagują one z innymi związkami. Z tej przyczyny rozsądnym pomysłem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez wykwalifikowanego szefa kuchni – zwłaszcza, że przekazanie koniecznej wiedzy trwa zazwyczaj kilkanaście godzin.

Siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]