biopsja fuzyjna kraków

Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Stercz, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina rozmiarem i kształtem orzech włoski. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również wcześnie wykryć niebezpieczne zmiany rakowe. Warto zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować groźby jego ewentualnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeżeli spostrzegli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, jak np. trudności w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, ale także przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który najczęściej trwa około 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, toteż cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, ponieważ przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki gruczołu są później analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, mała krzepliwość krwi i alergia na niektóre leki. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]