Co może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego?

Ból pleców - uzupełnij swoje wiadomości!

Nawracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami pomału staje się normalnością dla dużego procenta populacji. Dziś jest to przypadłość, z którą mierzą się nie tylko starsi ludzie. Znikoma aktywność fizyczna skorelowana z pracą za biurkiem skutkuje tym, iż bólu tego rodzaju doznają także młodsi ludzie.

Źródło bólu kręgosłupa

Ból pleców może mieć kilka przyczyn. Jego występowanie np. na wysokości klatki piersiowej nierzadko związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten promieniuje w kierunku barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również informować o rozwijaniu się schorzeń organów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, dlatego jego leczenie inicjuje się między innymi od wykluczenia tego rodzaju przyczyn. Tymczasem ból na wysokości łopatek, a także ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest rezultatem przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł czy mięśni przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z podnoszenia ciężkich obiektów czy wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest zaniedbywany, bo znika po odpoczynku, jednak może on być objawem rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa również efektem różnych stanów zapalnych oraz obrażeń niejednokrotnie tak błahych, że wracamy do nich pamięcią dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.

Jak walczyć z bólem kręgosłupa?

Bólu kręgosłupa nie można ignorować i należy szybko umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować rodzaj oraz przyczynę bólu, po czym wystawi skierowanie do właściwego specjalisty, który ustali najlepszą formę leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. O kręgosłup wypada troszczyć się nieustannie, także wtedy, gdy nie sprawiał dotychczas problemów. W tym celu doktorzy zalecają utrzymanie właściwej wagi, regularną aktywność fizyczną, a także pamiętanie o dobrej postawie, np. w czasie pracy przy komputerze. Naprężone mięśnie szyi i pleców można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub przy użyciu aparatów do wibroterapii. Taki masaż wibracjami wzmacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe, a także pobudza krążenie krwi i limfy.

Siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]