Skieruj się w to miejsce, jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości na temat urologii w Krakowie.
U szeregu pacjentów konsultacja z urologiem powoduje skrępowanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co powoduje, iż pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne objawy choroby, w szeregu przypadków odwlekają o wiele miesięcy wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowego.
Nie bagatelizuj tych symptomów! Zobacz, kiedy należy umówić się na wizytę do urologa
Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek, czy produkcję hormonów. O schorzeniach układu moczowego może alarmować masa rozmaitych objawów, które nagminnie są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na jakie zatem objawy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na wizytę do urologa? Są to głównie jakiekolwiek zmiany związane z moczem, a więc jego spienienie, ciemna barwa bądź zauważenie w nim ropy lub krwi, ale również pieczenie bądź ból przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy bywają także mniej wyraźne, np. opuchnięcie stóp, ból pleców bądź podbrzusza oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym panowie winni umówić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy gdy zauważą zmiany na prąciu bądź jądrach. Trzeba przy okazji zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.
W jakim celu pacjenci zapisują się do gabinetu lekarza urologii?
Pacjenci zwykle umawiają się do poradni urologa w celu konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia stulejki, torbieli nerek lub wodniaka jądra. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają również wiele skomplikowanych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.
Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków
Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail:
[email protected]