Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym tematem. Obecnie natomiast, stosując innowacyjne sprzęty i – co najważniejsze – skuteczne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne zawsze, gdy rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, dzięki którym dentysta może dostać się do głęboko zlokalizowanych tkanek uzębienia. Dobrze jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często bardzo złożonych technologicznie sprzętów. Których?
Czym przeprowadza się leczenie kanałowe?
Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, ograniczając prawie całkowicie ryzyko różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest także mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują też specjalne narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie wizyty oraz poprawienie komfortu leczonego.
Leczenie kanałowe a NFZ
Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeżeli jest ono niezbędne, dobrze udać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi narzędziami oraz zawczasu sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci mówią w sieci.