Kwas hialuronowy – zabiegi na twarz, usta, włosy i nie tylko

Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest cukrem, który obecny jest we wszystkich tkankach żywych organizmów, przykładowo w ciałku szklistym oka. Aczkolwiek najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Biostymuluje on produkowanie kolagenu, a przy tym dysponuje także właściwością wiązania sporych ilości wody, i to właśnie m.in. za jego sprawą skóra jest sprężysta. Wraz z upływem lat stężenie kwasu hialuronowego sukcesywnie się zmniejsza, przez co skóra wiotczeje. Tak powstają zmarszczki, będące bezpośrednim skutkiem nieuniknionego procesu starzenia się organizmu.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w medycynie

Chociaż ostrzykiwanie kwasem hialuronowym kojarzy się najczęściej z zabiegami medycyny estetycznej, ten związek chemiczny wykorzystywany jest w o wiele większym zakresie. Wykorzystuje się go m.in. w otolaryngologii do odbudowy strun głosowych oraz w okulistyce do produkcji kropli do oczu. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach, których celem jest wygładzenie zmarszczek, podniesienie brwi, korekcja kształtu nosa, modelowanie brody, okolic ust i podbródka, redukcja cieni pod oczami czy wyeliminowanie opadających policzków. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się również na dłonie oraz na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu).

Na czym polega wstrzykiwanie kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, stąd potencjalne podrażnienia lub reakcje alergiczne po zabiegu pojawiają się okazjonalnie, jednak nie należy z góry ich wykluczać. Przed decyzją o zabiegu lekarz odbywa z pacjentem wywiad, w toku którego bada, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak m.in. ciąża, choroby autoimmunologiczne, trądzik bądź infekcje skóry, a także potencjalne uczulenie na ten cukier.

Ostrzykiwania kwasem hialuronowym odbywa się za pomocą mikrokaniuli, która dzięki obłemu zakończeniu nie przecina tkanek jak zwykła igła. Zależnie od wielkości obszaru ostrzykiwanej części twarzy, zabieg ten trwa zwykle od pół do półtorej godziny. Po zabiegu na skórze mogą być widoczne obrzęki, które po mniej więcej dwóchczasem trzech dniach. Należy zaakcentować, iż efekty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są wieczne, dlatego że związek ten podlega stopniowemu procesowi metabolizmu przez organizm.