Ortokorekcja – sposób na krótkowzroczność i astygmatyzm

Ortokorekcja. Czytaj więcej na voigtklinikaoka.pl.

Czy można się uniknąć konieczności korzystania z okularów przy krótkowzroczności?? Okazuje się, iż przy niedużej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się zbędne, jeśli postanowimy postawić na ortokorekcję.

Ortokorekcja – korekta krótkowzroczności w czasie snu

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność oraz astygmatyzm są kłopotliwe i potrafią zauważalnie obniżyć jakość życia. Można je skorygować z pomocą lasera, aczkolwiek wiele osób rezygnuje z takiego zabiegu ze względów finansowych lub wprost z obawy przed laserem. Nie oznacza to jednak, iż są one zasadniczo skazane na zakładanie okularów i obserwowanie sukcesywnego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i spowolnić jej postęp przy użyciu ortokorekcji – bezpiecznej, niechirurgicznej, i – co istotne – efektywnej metody, która polega na korekcji kształtu rogówki w trakcie snu. Jak to możliwe? W czasie, gdy osoba, która nałożyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne wpływają na nabłonek rogówki, korygując jej krzywiznę przez odpowiednie jej spłaszczenie w skutek czego niwelują przyczynę krótkowzroczności. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest zauważalne częstokroć nawet na drugi dzień po ich pierwszym zastosowaniu. Wypada jednakże zaznaczyć, iż rezultat nie jest permanentny jak po laserowej korekty wzroku. Efekt utrzymuje się tylko przy regularnym zakładaniu z ortosoczewek i, rzecz jasna, restrykcyjnym przestrzeganiu instrukcji optometrysty, bo w przeciwnym razie może dojść do powikłań. Modelowanie kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest pod każdym względem odwracalne – po zaprzestaniu noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka powraca po pewnym czasie do swego uprzedniego kształtu.

Jak duża wada wzroku uniemożliwia zastosowanie soczewek ortokorekcyjnych?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka ludzi w każdym wieku, także najmłodszych. Dobrą wiadomością jest zatem to, że soczewki ortokorekcyjne mogą stosować dzieci powyżej 7 roku życia, dzięki czemu każdego dnia mogą cieszyć się pełną aktywnością, zupełnie jak ich przyjaciele ze zdrowym wzrokiem. Warto jednakże pamiętać, że ortokorekcja nie jest możliwa przy krótkowzroczności przekraczającej -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdego człowieka jest inna, z tej przyczyny soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po wnikliwym badaniu wzroku i wykonaniu mapy rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to m.in. blizny na rogówce i uraz gałki ocznej.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]