Jak skutecznie pracować zdalnie?

Dotychczas praca zdalna była dodatkiem do pracy w biurze. Zazwyczaj była pewną formą benefitu dla pracownika. Obecnie z uwagi na wciąż utrzymujący się stan pandemii wielu z nas wysłano na tzw. home office. Ale nie każdy potrafi poradzić sobie z tym systemem pracy. Clue stanowi odpowiednia organizacja. Poniżej kilka sposobów, jak zorganizować sobie home office.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, mnóstwo firm zdecydowało się przejść na systemem home office. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z takim trybem pracy, efektywne zaplanowanie czasu jest nie lada problemem, gdyż zmusza ich do zastosowania kilku nowych reguł.

Jak stworzyć ergonomiczne miejsce do pracy w mieszkaniu?

Po pierwsze powinno się znaleźć sobie wygodne miejsce do pracy. Idealną opcją jest pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Ale nie zawsze jest to wykonalne. Czasami mamy tylko kilka metrów kwadratowych przestrzeni na ustawienie biurka albo stolik i to też się sprawdzi. Istotne jest natomiast to, by strefa pracy była rozdzielona od strefy prywatnej. Obowiązkowo należy też zwrócić uwagę na oświetlenie, aby w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio zorganizować miejsce do pracy? Jeżeli nie masz w domu ergonomicznego fotela czy biurka to rekomendujemy rozważyć jego zakup w komisie czy też sprawdzić regionalne ogłoszenia o sprzedaży na Facebooku.

Odpowiednie planowanie trybu pracy

W trakcie pracy poza biurem ważna jest dyscyplina oraz sumienność w realizowaniu obowiązków. Starajmy zachowywać się tak, jak w trakcie pracy w biurze. Gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Należy mieć na uwadze, aby w ciągu godzin pracy nie planować domowych obowiązków. Skutecznym sposobem na zwiększenie koncentracji się na pracy jest wyciszenie notyfikacji z portali społecznościowych oraz stosowanie techniki Pomodoro, która polega 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową odpoczynkiem między następnymi czynnościami.

Dress code a praca zdalna

Cały dzień spędzony w piżamie mimo, że zdaje się być fajnym pomysłem, może mieć zły wpływ na nasze zaangażowanie. Casualowe ciuchy mogą może być tak wygodny, że będzie powodować stan odprężenia. By temu udaremniać warto zadbać o swoją prezencję, szczególnie jeśli w czasie pracy prowadzone są konsultacje przez internet. Poczujemy się wtedy bardziej profesjonalnie.

Kontakt ze współpracownikami

W przypadku przejścia na zmiany pracy na tryb zdalny znikają ceremoniały biurowe jak codzienne konwersacje przy kawie, wspólny dojazd do biura czy wyjście podczas przerwy obiadowej. Do utrzymania koleżeńskich relacji ze współpracownikami warto zastosować darmowych komunikatorów np. Messenger. W razie konieczności porozmawiania jednocześnie z szerszą grupą pracowników, wygodniejsze będzie zebranie online przez Zoom, Skype czy Google Meet. Gdy czujemy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z przyjaciółmi z biura także tematów osobistych. W pracy zdalnej bardzo ważne jest zachowanie należytego komfortu psychicznego, szczególnie kiedy sporadycznie spotykamy z innymi znajomymi.