Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – nie zapominaj o tym

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą tworzą ich mobilne wersje. Jest to niezwykle istotne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest jedna: jeżeli chcesz mieć więcej użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak przeprowadzić optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Jest parę rzeczy, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się właściwie na różnych ekranach. Należy również zagwarantować szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów bądź z tabletów zależy przecież na sprawnym dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale niesamowicie istotnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co poleca Google

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Osiągnąć to można na parę sposobów. Możemy zastosować na swojej stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeśli strona postawiona jest na CMS-ie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób otwierała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili obowiązek każdego webmastera.