Biokominek – zamontujesz go wszędzie

Ile razy widzieliśmy już tę scenę – roześmiana para z garnuszkiem gorącej kawy w rękach grzeje się przy płomieniach kominka. Zwykle jesienią oraz zimą mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości montażu kominka osobom, które dysponują własnym domem jednorodzinnym. Prawdą jest, że tradycyjnego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, jednakże możemy wyposażyć je w biokominek!

Charakterystyka biokominków oraz jego największe zalety

Eko kominek, czyli tzw. biokominek, charakteryzuje się tym, że da się go postawić w praktycznie każdym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on stworzenia oddzielnej wentylacji, ważne jest natomiast, aby powierzchnia w którym będzie postawiony eko kominek posiadała prawidłową cyrkulację powietrza. Nie wolno instalować go w pomieszczeniach absolutnie szczelnych. Znaczną zaletą eko kominka jest jego prosta konstrukcja (to praktycznie wyłącznie obudowa i palenisko) oraz stosunkowo niewielka waga. Zazwyczaj produkuje się go ze stali nierdzewnej, jednak można zakupić także modele z obudową kamienną czy też ze szkła. Niektóre eko kominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przesuwania, przykładowo wtedy kiedy zapragniemy zmienić aranżację mieszkania. W ostatnich latach zapotrzebowanie na eko kominki tak mocno rozwinęło tę linię produktów, iż obecnie nietrudno dobrać jakiś jego model do dowolnego stylu wnętrza. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostaniemy modele biokominków wiszących, wolnostojących lub narożnych. Spotkamy modele biokominków z szybą lub bez, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania w ogrodzie, na balkonie, na tarasie, werandzie lub w altanach, które można użyć też jako ozdobę ogródka hotelu czy restauracji.

Biokominek nie generuje związków szkodliwych

W biokominkach nie wykorzystuje się ani węgla ani drewna, dzięki czemu nie produkuje on dymu. W procesie wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje tylko para wodna i CO2 (stąd nadmieniona wcześniej konieczność zapewnienia bardzo dobrej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu). Swoistą cechą ciekłego paliwa jest także to, iż po skończeniu cyklu spalania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osadzają się tym samym na meblach czy sprzętach domowych, gdyż biopaliwo wypala się praktycznie w całości. Biokominki są przyjazne dla środowiska – wypalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych. Wadą dla niektórych jest to, że eko kominki dają mniej ciepła niż klasyczne paleniska, aczkolwiek ich plusy, zwłaszcza opcja zamontowania w mieszkaniu oraz wysokie walory aranżacyjne, są silnym argumentem za ich kupnem.