Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Więcej informacji o kantarze sznurkowym

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Dlatego musi on być dobrany do wielkości i kształtu głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak zatem wybrać najlepszy kantar? Na jakie jego cechy warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który lepszy dla konia?

W sklepach znajdziemy przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe czy podszywane. Te pierwsze, zwane też halterami, są polecane ze względu na dużą kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może sprawować nad koniem. Dla konia dużo bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie większą wygodę przynoszą kantary podszywane – np. sztucznym lub prawdziwym futrem, które można odpinać celem umycia. Taki kantar świetnie zapobiega tworzeniu się obtarć, a jednocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo treningów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) został z kolei opracowany dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie między innymi dla koni arabskich, huculskich, holsztyńskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie lub perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]