Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Więcej informacji o toczkach do jazdy konnej

Jazda konna jest jedną z tych dyscyplin sportowych, gdzie zagrożenie upadkami jest dość duże. A te, przez znaczną wysokość i prędkość, bywają naprawdę groźne. Na uszkodzenia podatna jest szczególnie głowa dżokeja, która bezwzględnie musi być właściwie chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jazdy konnej można nabyć dwa rodzaje zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Które z nich jednak dają lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Kaski czy toczki jeździeckie? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była prosta, myśliwska czapka. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest na ogół wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie gwarantuje jednakże tak dobrej ochrony jak kask, dlatego wskazany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i posiada atesty stosownych organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najważniejsza kwestia przy doborze kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask powinien posiadać odpowiednie atesty oraz umożliwiać regulację swojego rozmiaru lub być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku warto dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który uprości jego transport i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask jeździecki nie warto też iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszej okolicy nie dostaniemy pasującego nam modelu, warto kupić go w sklepie internetowym.

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]