obrączki ślubne kraków

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Dla większości małżonków dzień ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże młodą parę do końca życia, a symbolem ich zaangażowania, uczucia i wierności są obrączki.

Obrączki – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się elementem sakramentu zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednak mało osób wie. I choć uprzednio bywały sytuacje, iż wkładali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojnę, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak na przykład na Słowenii, w Iranie, w Kanadzie czy we Francji, zakłada się je na lewą rękę, gdzie według staroświeckich przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i poszukuje obrączek ślubnych wspólnie, niemniej jednak tradycja mówi, że kobieta nie powinna finansować ich kupna, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – wygraweruj datę ślubu, cytat lub imiona małżonka

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się subtelniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z przeróżnych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak miedź lub stal) symbolizujące niezłomność uczucia. Dzisiaj do ich wykonania wykorzystuje się z reguły platynę oraz złoto, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, są one także w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie nabywane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch rodzajów złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nierzadko w swojej ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu albo znaczący dla małżonków cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]