Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Zamów łańcuchy śniegowe na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak modele łańcuchów na koła można nabyć?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają najczęściej stali tytanowej bądź manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]