O termoaktywnej odzieży sportowej słyszał właściwie każdy, jednakże nie wszyscy spotkali się z określeniem „odzież kompresyjna” w odniesieniu do sportu, gdyż ten termin częściej kojarzony z akcesoriami stosowanymi w medycynie. W tym artykule przybliżymy ten typ odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na efektywność treningu osoby ją noszącej.
Sportowa odzież kompresyjna
Bielizna oraz odzież kompresyjna to specjalistyczne wyroby, które posiadają wiele cech korzystnie oddziałujących na jakość ćwiczeń. Po pierwsze, taka odzież dokładnie przylega do skóry co powoduje, iż otoczone nią mięśnie prędzej się regenerują. Kontrolowany ucisk, jaki zapewnia ta z reguły bezszwowa odzież, poprawia dotlenienie i ukrwienie tkanek oraz szybciej odprowadza kwas mlekowy z trenowanych mięśni. Dobrej jakości odzież uciskowa w jesienne miesiące skutecznie osłoni organizm przed zimnem, a w pełni lata nie dopuści do jego przegrzania. Ta cecha ubrań kompresyjnych pozwala na wykorzystanie ich zarówno przez sportowców trenujących pod dachem ulubionego klubu fitness, jak i tych lubiących ćwiczenia na świeżym powietrzu. Następną nadzwyczaj znaczącą właściwością odzieży i bielizny kompresyjnej jest zdolność zapobiegania mikrourazom mięśni, gdyż zmniejsza ona wibracje oraz wstrząsy mięśni, częstokroć powracające w trakcie treningów siłowych.
Odzież kompresyjna – czy zawsze zakładać na czas ćwiczeń?
Odzież kompresyjna opracowana jest przede wszystkim do zakładania jej w trakcie energicznego treningu. Przykładowo spodenki o własnościach uciskowych normują pracę mięśni nóg, w ten sposób pomagając biegaczom osiągnąć lepsze wyniki, a koszulki kompresyjne podpierają mięśnie brzucha i grzbietu. Profesjonalni sportowcy, skupieni na ćwiczeniach wszystkich mięśni nieraz używają kombinezonów kompresyjnych, zaś przeciętni klienci siłowni z reguły ograniczają się do zestawu spodenki plus koszulka. Sportowe getry czy skarpetki kompresyjne można zakładać na czas treningów, jednakże rekomenduje się stosować je raczej zaraz po ćwiczeniach, celem szybszej regeneracji mięśni. Ważne jest także, by poprawnie dobrać rozmiar bielizny czy odzieży kompresyjnej, tak aby nie była przyczyną nadmiernego ucisku, który mógłby negatywnie wpłynąć na krążenie. Bielizna i odzież kompresyjna męska oraz damska to artykuł, który można zamówić w większości sklepów sportowych.
Siedziba:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce
Mob.: +48 798-558-877
E-mail:
[email protected]