Płyn do biokominków – co warto o nim wiedzieć?

Postanowiłeś o kupnie biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać pomieszczenia? W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci najistotniejsze informacje, jakie trzeba znać o działaniu i wykorzystaniu paliwa do biokominków.

Czym jest płyn do kominków?

Biopaliwo do kominków to substancja powstająca na bazie alkoholu, głównie etanolu. Biopaliwa z wysokiej jakości zawierają bioetanol, który wytwarzany jest z roślin, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są kompletnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W czasie wypalania się się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smoliste nie są wydzielane do atmosfery. Uwalnia się tylko para wodna oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi dawce. Jednakże z powodu emisji dwutlenku węgla nie można montować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza czy też słaba cyrkulacja. Wybierając płyn do kominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest zatwierdzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bo wtedy będziemy mieć pewność, że produkt jest bezpieczny. Na opakowaniu biopaliwa winny znajdować się informacje o jego składzie, z tej przyczyny jeśli producent nie ujawnia owych danych, a jednocześnie nie widzimy wspomnianego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty charakteryzują się wyższą jakością, gdyż na ich cenę składają się wydatki poniesione przez wytwórcę na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze zidentyfikować płyn do biokominka niskiej jakości? W czasie jego spalania wydzieli się przykry zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osiądzie sadza.

Na jak długo wystarcza biopaliwo do kominka?

Biopaliwo do biokominka spala się bezwonnie, jednak istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dolać, żeby wydzielane podczas jego wypalania ciepło rozniosło po mieszkaniu także wybrany przez nas zapach. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa starcza się od 3 do 6 godzin, jednak tempo spalania zależy w głównej mierze od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można korygować. Biopaliwo do kominka najczęściej można zamówić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli kupimy duży biokominek, którego naczelnym zadaniem ma być ogrzanie pomieszczenia, będziemy musieli urządzić się w pokaźne ilości płynu. Jeśli natomiast biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i korzystamy z niego rzadko, lepiej wybrać opakowania o małej pojemności. Pamiętajmy, że biopaliwo do biokominka to produkt zapalny, więc najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest konieczna do bieżącego spożytkowania.