Rolety rzymskie, zaciemniające i na wymiar – dobierz rolety do każdego pomieszczenia

Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przywykliśmy do zasłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, lecz także pozwala to decydować o ilości promieni słonecznych docierających do pomieszczeń mieszkalnych. Tradycyjnie do zasłaniania okien korzystamy z zasłon i firanek, jednak w ostatnich kilkunastu latach decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie typy rolet wewnętrznych dostaniemy w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych lub okiennych. W większości z nich dostaniemy również wszelkie potrzebne akcesoria, takie jak rozety, wsporniki sufitowe i ścienne, kółka z żabkami czy karnisze metalowe. W jednym miejscu możemy złożyć cały zestaw niezbędny do założenia rolet. Natomiast to, które rolety wybierzemy, będzie zależne od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, żeby robić przemyślane zakupy. Na przykład, rolety rzymskie dobrze prezentują się na niedużych oknach, jednak nie poleca się ich alergikom. Na takich roletach łatwo osiada kurz, ponieważ produkowane są one z tkanin zasłonowych lub firanowych.

Rolety dzień i noc – promienie słoneczne pod Twoją kontrolą

Do regulacji dopływu światła do mieszkania posłużą rolety dzień i noc. Sprawdzą się w większości pomieszczeń: w biurze, salonie, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Te rolety posiadają przemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie pozwala na regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez konieczności podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast popularne rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju, ponieważ zrobione są z tworzywa, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – o czym pamiętać

Okna nie zawsze muszą mieć standardowe wymiary i okazać się może, że rolety o wymiarach proponowanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, aby dobrze obliczyć rozmiar okien, gdyż niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji, do tego będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli więc nie mamy doświadczenia albo nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonalistom.