Zastosowanie klinkieru elewacyjnego

Klinkier to typ cegły ozdobnej, którą można umieścić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest obecnie tak chętnie wykorzystywana w budownictwie?

Klinkier – cegła dekoracyjna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkier to po prostu wypalane w bardzo wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne czy zawilgocenie. Płytki z cegły od dziesięcioleci stosuje się jako element wykończenia domów oraz mieszkań – mogą być użyte m.in. jako płytki elewacyjne wewnętrzne lub cegła na komin. Cegła ozdobna jest używana również na cokoły, podokienniki, naroża oraz pozostałe części budynków i znakomicie pasuje zarówno do domów wzniesionych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo estetycznie i jest niepodatna na niekorzystne czynniki atmosferyczne – niską temperaturę, promieniowanie słoneczne, śnieg czy deszcz. Klinkier elewacyjny utrzymuje się więc latami w znakomitym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru posiadają również inne atuty – zastosowanie naturalnego surowca powoduje, że są one antyalergiczne i odporne na działanie grzybów.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz elewacja z klinkieru

Użyta na ścianie zewnętrznej domu cegła dekoracyjna nada budynkowi wyjątkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna zaakcentuje styl, w którym utrzymane są pomieszczenia – doskonale nada się do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Doskonałej jakości płytki z cegły można kupić w licznych składach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.