Wczesne diagnozowanie raka piersi – poznaj projekt AILIS

Potrzebujesz wiadomości o diagnostyce raka piersi? Dobrze trafiłeś!

Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, która co roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W dużym procencie kazusów ten złośliwy nowotwór diagnozowany jest z opóźnieniem, co znacznie potęguje niebezpieczeństwo przerzutów na inne organy (np. płuca czy układ kostnylub wątrobę), jak również zgonu. Mimo, iż od dekad prowadzone są liczne kampanie mające na celu komunikowanie o potrzebie systematycznych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, nadal na tę chorobę umiera każdego roku setki tysięcy kobiet, ale i mężczyzn.

Gęste piersi a diagnostyka raka piersi

Tzw. gęste piersi są jedną z przyczyn problemów z wykryciem nowotworu piersi na wczesnym etapie. Wyróżniają się one tym, że znajduje się w nich o wiele więcej tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest dużo trudniejsze – anomalie w tkance są praktycznie niedostrzegalne, ponieważ zarówno guzki, jak i gruczoły, znakowane są na rezultatach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany trudno również poczuć w podczas badania dotykiem. Statystyki są zatem bezwzględne – kobiety mające gęste piersi są wielokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór wykrywany jest u nich w wielu przypadkach w później fazie rozwoju, co w ogromnym stopniu zmniejsza szanse skutecznej terapii.

Urządzenie diagnostyczne AILIS przyczyni się do tańszego oraz szybszego diagnozowania raka piersi

Start-up medyczno-technologiczny AILIS zaprojektował urządzenie rozpoznające zmiany nowotworowe – także te niewielkie – u kobiet z gęstymi piersiami. System analizy tkanek piersi zastosowany w urządzeniu AILIS bazuje na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Dzięki obrazowaniu układu naczyń krwionośnych i wczesnemu ujawnianiu procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona ogromnym potencjałem wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z wykorzystaniem tego urządzenia trwa zaledwie 4 minuty i odbywa się bezdotykowo, bez obecności osób postronnych, co gwarantuje kobietom całkowity komfort. W rozwiązaniu opracowanym przez AILIS analizę wyników badania wykonuje sztuczna inteligencja. Radiolog sprawdza wyłącznie przypadki, w których podejrzewa się wysokie prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Wprowadzenie na rynek systemu zaprojektowanego przez start-up AILIS w niedalekiej przyszłości przyczyni się do szybszego i tańszego diagnozowania raka piersi.

Siedziba:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków