Bezpieczne trekkingi w wysokich górach

Trekkingi Himalaje. Uzyskaj więcej informacji na www.exploruj.pl/rodzaj-wyprawy/trekkingi/

Wędrówki po najwyższych szczytach kojarzymy przede wszystkim z naprawdę wykwalifikowanymi alpinistami. Jednak do trekkingów niepotrzebne okazują się zwykle takie kwalifikacje – w wielu górach wytyczono bowiem trasy, z jakimi upora się każdy turysta – jeśli oczywiście jest wyposażony w odpowiednie akcesoria, tj. buty z przyczepną podeszwą oraz kijki gwarantujące stabilność na nierównych nawierzchniach. Na najtrudniejszych fragmentach potrzebna okaże się też obecność dobrego instruktora, który powie, jak korzystać z opcjonalnego, zapewniającego bezpieczeństwo sprzętu. W jakich sytuacjach więc będzie on niezbędny? W których górach zazwyczaj organizowane są trekkingi?

Sprzęt do trekkingu

Trekkingi bywają niekiedy prowadzone w bardzo trudnym obszarze, co sprawia, iż niezbędne stają się akcesoria ułatwiające przejście trasy. Najważniejszymi wśród nich są z całą pewnością raki, bo gwarantują przyczepność również na ośnieżonych trasach – a na wysokich górach spotkać je możemy również w czasie skwarów. Na stromych podejściach przydatny okazuje się także czekan. Do korzystania z obu akcesoriów potrzebne będą właściwe kwalifikacje – dlatego niedoświadczeni turyści na trekkingi muszą wybrać się wraz z instruktorem, który pokaże im, jak bez ryzyka przebyć szlak.

Trekkingi – gdzie są organizowane?

Trekkingi pozwalają na zwiedzenie szczególnie ciekawych miejsc na Ziemi, które zwykle okazują się niedostępne dla zwykłych gości. Najczęściej prowadzone są w wysokich pasmach – krajowi górołazy często wyjeżdżają w słowackie Tatry, a poza tym w Alpy czy na skandynawskie fiordy. Sporym uznaniem w gronie miłośników trekkingu cieszy się również Kilimandżaro oraz Andy w Peru. Ci z nas, którzy zdobyli już pewne doświadczenie w wędrówkach po górach mają szansę natomiast wybrać się w Karakorum – trekkingi organizowane są tam m. in. w okolicach Everestu oraz Broad Peak.

Siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]