szalunki Kraków

Kiedy sięga się po szalunki?

Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków robi się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wykonana z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego typu działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje pożądany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można również efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. Zazwyczaj niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Mają więc naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też profesjonalne dźwigary oraz podpory. Nieraz zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takim wypadku wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym dźwigarów, mocowań i sklejki.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]