Na czym polega wykonanie izolacji pionowej i poziomej?

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, pragnie, by możliwie jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeśli nie zostanie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja świetnie ochrania przed wilgocią na ścianach, dzięki czemu sprawia, iż są one wolne od brzydkich plam, a w domu nie roznosi się zapach wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz rola, jaką pełni

Jedną z oznak źle zrobionej izolacji domów są wilgotne mury. Do tego dodać należy puchnące tynki oraz przytoczone we wstępie artykułu plamy, które na ogół zobaczyć można w piwnicy i na parterze. Tego rodzaju problemy bardzo często spotyka się w tych nieruchomościach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. Bez najmniejszego znaczenia jest to, czy chodzi o budynki nowe, czy te wybudowane przez laty. By odtworzyć niewłaściwie wykonaną bądź brakującą izolację poziomą, powinno się ustalić do jakiego pułapu musi ona sięgać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około dziesięciu nawiertów biegnących pod kątem. Potem zrobione wloty należy wypełnić wykorzystując w tym celu odpowiedni roztwór, który ma działanie uszczelniające. Ma on właściwości higroskopijne, w konsekwencji czego efektywnie uszczelnia fugi oraz uniemożliwia przedostawanie się wilgoci w górne rejony ściany. Aby jednak izolacja pozioma była naprawdę efektywna, niezbędne jest też przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku należy w pierwszym etapie usunąć zawilgocone tynki, oczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie pokryć całość substancją o działaniu izolującym. Ostatnim etapem robót budowlanych jest ocieplenie murów styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją zrobić?

Wykonanie hydroizolacji budynku mądrze jest powierzyć mającej doświadczenie firmie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą wykonane należycie, a izolacja spełni swoją rolę.