Automatyka magazynowa – wózki i regały przemysłowe

Współczesne magazyny mają często ogromną powierzchnię i składują setki tysięcy sztuk towarów. To sprawia, że, aby zachować wysoką efektywność ich pracy, trzeba wprowadzić w życie stosowne rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, która usprawnia procesy rozładunku, przechowywania i wysyłki magazynowanych dóbr. Pod tym pojęciem kryje się wiele udogodnień, pośród których największe znaczenie mają system regałów przesuwnych, transport poziomy oraz wózki systemowe. Jak polepszają one wydajność hal magazynowych?

Automatyka magazynowa – efektywny transport towarów

Jednym z największych wyzwań, z którym musiały się zmierzyć firmy spedycyjne, było uczynienie transportu produktów wewnątrz magazynu efektywniejszym, szybszym i bezpieczniejszym. Dzisiaj jest to wykonalne dzięki technologiom takim jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie sprowadza się do poprowadzenia wózków po specjalnych torach, co pozwala na zmniejszenie szerokości alejek z 3 do nieco ponad 1 metra. Natomiast systemy transportu poziomego zazwyczaj składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, umożliwiających sterowanie ładunkiem.

Mobilne regały przemysłowe

Inny z problemów, z którym pozwala uporać się automatyka magazynowa, jest ograniczona powierzchnia. Jest on szczególnie uciążliwy w halach o niedużym metrażu, a także w mroźniach i chłodniach. Rozwiązaniem mogą okazać się mobilne regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność magazynu może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do konkretnych palet będzie nieomal tak łatwe, co w przypadku typowych systemów regałów. Do składowania towarów o mniejszej wartości, można ponadto użyć automatycznych szaf magazynowych.