Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

W tym miejscu sprawdzisz, kto oferuje badania psychotechniczne Bielsko

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale również określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – co się na nie składa?

Ci, którzy mają obowiązek wykonać badania psychotechniczne, nierzadko mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Całość badań składa się z testów osobowościowych, testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego i testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności intelektualne jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Określają m.in: psychotyzm, neurotyzm i ekstra- oraz introwersję. W przypadku testów aparaturowych specjalista sięga po wirometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, stereometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy używają okularów, powinni jedynie pamiętać, aby wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1, D1+E, D oraz D+E. Przechodzić muszą je również osoby, które chcą wykonywać zawód egzaminatora i instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Powinno się podkreślić, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależy od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je wyłącznie raz.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]