Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Teraz jednak dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.