Jakie zlecenia przyjmie prywatny detektyw?

Usługi prywatnych detektywów cieszą się rosnącą popularnością. Decydujemy się na na skorzystanie z ich oferty nie tylko w wypadku problemów rodzinnych. Ich usługi bywają przydatne też dla pracodawców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy pracownik korzystający z L-4 naprawdę nie jest w stanie pracować lub czy informacje podane przez niego w CV nie zostały zakłamane. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje powinien posiadać prywatny detektyw i w rozstrzygnięciu których spraw może nam pomóc.

Detektyw – niezbędna jest licencja

Nie każdy może pracować jako detektyw. By legalnie wykonywać ten zawód, należy posiadać odpowiednią licencję wydawaną po zaliczeniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, że osoby podchodzące do testu muszą także spełnić wcześniej określone wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta powiatowego lub miejskiego Policji, co najmniej średniego wykształcenia i obywatelstwa jednego z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Wymogiem jest także niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy poprosić o pomoc detektywa?

Większość zleceń, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego rodzaju kwestii rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zgłosić się m.in. gdy mamy podejrzenie, że nasz małżonek jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic dziecka właściwie sprawuje nad nim opiekę. Prywatny detektyw pomoże nam również ustalić faktyczną wysokość dochodów byłego małżonka, co jest bardzo przydatne w przypadku spraw mających ustalić wysokość zasądzonych alimentów.