Kształtowanie korony i pielęgnacja drzew

Parki na osiedlach mieszkaniowych potrzebują szczególnej pielęgnacji – drzewka trzeba co jakiś czas przycinać, a utrudniające widoczność gałęzie usuwać. Jakie zabiegi pomagają utrzymać parki w świetnej formie i kogo najlepiej zatrudnić do takiej pracy? W jaki sposób pielęgnuje się drzewa w miastach? Zachęcamy do zapoznania się z naszym mini-przewodnikiem.

Pielęgnacja drzew – cięcia standardowe i montaż wiązań statycznych

Cięcia korekcyjne, montaż wiązań statycznych, frezowanie pni – wszystkie te zabiegi pomagają przywrócić parkom wspaniały wygląd i zarazem chronić spacerowiczów przed uszkodzonymi konarami. Regularne przycinanie młodych nasadzeń zapewnia wiele korzyści – korona jest ładniej uformowana, a drzewo rodzi więcej owoców. O starszych nasadzeniach także musimy pamiętać – martwe konary należy regularnie przycinać, a wówczas drzewa będą wyglądały nienagannie. Wycinka jest konieczna w przypadku, gdy gałęzie drzewa stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Interwencja profesjonalnej firmy jest niezastąpiona także po wichurach, kiedy zachodzi obawa, że uszkodzone drzewa mogą się wywrócić.

Pielęgnacja drzew – uproszczone procedury

Polskie prawo ciągle się zmienia. Wiele formalności zostało zniesionych, jednak sama pielęgnacja parków jest procesem skomplikowanym. Nierzadko wycinka drzew wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, ale jest on potrzebny również do usunięcia pozostałości po nich. Wtedy warto poradzić się firmy zewnętrznej, która dysponuje doświadczoną kadrą. Jednym z najważniejszych zabiegów jest frezowanie pni wykonywane już po wycięciu drzewa. Stworzone do tego celu ostrza rozdrabniają pozostałości po pniu. Zrębki drzew można z kolei zagospodarować na przykład jako surowiec energetyczny.