Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko? Wejdź na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych wypadków, wprowadzono konieczność wykonywania drobiazgowych badań sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów wiążących się z pracą na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – wykluczenie epilepsji, krótkowzroczności lub problemów z błędnikiem

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uważa się za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad poziomem ziemi. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na drabinach, słupach, pomostach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem bądź innych dolegliwości mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Celem lekarza jest wykluczenie występowania u pacjenta wad wzroku, padaczki lub problemów z błędnikiem. Dopełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – przez ile są ważne?

Badania wysokościowe trzeba przeprowadzać co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą przechodzić je częściej – co 12 miesięcy. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, niedowidzenie, a także cukrzyca i padaczka. Co ciekawe używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi wieżowych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]