Odpowiednią izolację fundamentów zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę domu

Ochrona fundamentów przed szkodliwym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje osłabienia ich konstrukcji, a wykwity grzybów oraz pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na zdrowiu ich rezydentów.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, powinno się zostawić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale także w przywracaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie właściwych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też drobiazgowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można zbadać czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje groźba podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po deszczu fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią stosuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów także należy pozostawić profesjonalistom, bowiem kardynalnym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też zastosowanie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Nieodpowiednie wykonanie prac czy zastosowanie materiałów nieodpowiednich do stopnia obciążenia wilgotnością może skutkować, że będzie ona nieefektywna.